Samochody seryjne
arkusz w PDF

MINI (1969-...)

Marka Mini została powołana do życia w 1969 roku przez brytyjski koncern samochodowy o nazwie British Leyland Motor Corporation. Pod marką Mini produkowano rodzinę niewielkich lecz praktycznych pojazdów, których konstrukcję opracował Alec Issigonis. Pojazdy tego typu produkowano wcześniej, od sierpnia 1959 roku, ale sprzedawano je równolegle pod dwoma markami jako Austin Seven oraz Morris Mini Minor.

W 1986 roku koncern British Leyland został przekształcony w Rover Group. W ramach tej grupy działał odział Austin Rover Group, który przejął markę Mini i od tego czasu na tych pojazdach montowano znak fabryczny Rover.

Po prywatyzacji koncernu przeprowadzonej w 1988 roku przyjęto nową nazwę Rover Group, w ramach której działała nadal marka Mini.

W 1994 roku firma Rover Group popadła w kłopoty finansowe i jej część zakupiła niemiecka firma BMW. Pod nowym zarządem samochody Mini były nadal produkowane i dostosowywane do zaostrzających się wymagań w zakresie bezpieczeństwa i ekologii. Równolegle rozpoczęto prace nad konstrukcją całkowicie nowego modelu o większych wymiarach.

Zakończenie produkcji samochodów Mini pierwszej generacji nastąpiło w październiku 2000 roku, natomiast w maju 2001 roku ruszyła produkcja zupełnie nowych samochodów tej marki. Rodziny samochodów Mini następnych generacji są stale modernizowane i powiększane.

Rodziny marki MINI

MINI MINI (1969-...)

Samochody oferowane pod marką Mini grupowane są w kolejnych generacjach, ale nie tworzą tzw. rodzin o odrębnych nazwach, jak to ma miejsce u innych producentów. Na potrzeby naszego komputerowego katalogu utworzyliśmy rodzinę o nazwie Mini, a tą dzielmy na kolejne generacje. Dotychczas ukazały się cztery generacje tych pojazdów. Pierwsza z nich, często określana jako klasyczna była produkowana w latach 1969-2000 i stanowiła kontynuację modeli Austin Seven oraz Morris Mini Minor. - pełny tekst >>>

MINI MINI PACEMAN (2012-2016) - galeria

Niewielki crossover o nazwie Paceman debiutował oficjalnie jesienią 2012 roku podczas Salonu Samochodowego w Paryżu. Był on rozwinięciem pojazdu studialnego o tej samej nazwie z dopiskiem Concept, który był prezentowany w styczniu 2011 roku na Salonie w Detroit. - pełny tekst >>>

Wszelkie prawa zastrzeżone - AUTO-ERA - 2002-2024 ; Korzystanie z portalu oznacza akceptację Regulaminu