Samochody seryjne
arkusz w PDF

MITSUBISHI (1917-...)

Mitsubishi Heavy Industries Ltd jest jednym z większych koncernów przemysłowych na świecie. Wywodzi się z założonej w 1870 roku kompanii żeglugowej o nazwie Tsukomo Showkai.

Po raz pierwszy nazwa Mitsubishi pojawiła się w 1873 roku kiedy to firma zmieniła nazwę na Mitsubishi Showkai. Chociaż oddział firmy o nazwie Mitsubishi Motors wyłonił się dopiero w 1970 roku, firma miała już na swoim koncie wiele pojazdów trójkołowych, osobowych, ciężarowych a także autobusów. Pierwszy czterokołowy samochód osobowy o nazwie Model-A powstał już w 1917 roku i był pierwszym pojazdem tego rodzaju produkowanym seryjnie w Japonii. Jego konstrukcja przypominała włoskiego Fiata Zero.

Istotnym osiągnięciem firmy było wyprodukowanie w 1931 roku pierwszego japońskiego silnika Diesla przeznaczonego do zastosowania w samochodach ciężarowych i autobusach.

Po zakończeniu II Wojny Światowej uruchomiono produkcję skuterów i trójkołowców, a w 1953 roku rozpoczęto produkcję samochodów terenowych na licencji amerykańskiej. Pierwsze samochody osobowe ze znakiem Mitsubishi trafiły na rynek japoński w 1960 roku.

Początkiem lat siedemdziesiątych firma nawiązała współpracę z koncernem Chrysler, wprowadzając kilka swoich modeli na rynek amerykański pod markami Dodge i Plymouth. Eksport samochodów do Europy zapoczątkowano w1974 roku.

Mitsubishi ma na swoim koncie kilka udanych, obecnych na rynku przez wiele lat rodzin samochodowych, takich jak Colt czy Galant. Do najbardziej znanych pojazdów tej firmy należą samochody terenowe Pajero (wytwarzane od 1982 roku).

Wielofunkcyjny samochód o nazwie Space Wagon należał do pionierskich pojazdów tego typu, gdyż produkowany był od 1984 roku.

Kolejnym pionierskim osiągnięciem Mitsubishi jest wprowadzenie do produkcji seryjnej pierwszego silnika benzynowego z bezpośrednim wtryskiem paliwa (w 1997 roku). Silnik z nowym systemem zasilania nazwanym GDI obłożony został ponad 200 patentami.

Mitsubishi posiada pakiety akcji w firmach Hyundai (Korea Płd.) i Proton (Malezja).

Firma Mitsubishi ma swoje fabryki i montownie także w USA, Holandii, Portugalii i w kilku krajach azjatyckich.

Rodziny marki MITSUBISHI

MITSUBISHI CARISMA (1995-2004) - galeria

Model Carisma został po raz pierwszy zaprezentowany w 1995 roku podczas Salonu Samochodowego w Amsterdamie. Pojazd ten reprezentuje firmę w sektorze rynkowym D i był produkowany w holenderskiej fabryce w Born równolegle z samochodami Volvo S40/V40. Modele obydwu producentów korzystały z tej samej płyty podłogowej. Początkowo model Carisma występował wyłącznie jako pięciodrzwiowy hatch-back. Jego nadwozie charakteryzowało się obłymi kształtami oraz dobrymi własnościami aerodynamicznymi. Rok później, gama modeli została powiększona o czterodrzwiową wersję nadwoziową typu notch-back. - pełny tekst >>>

MITSUBISHI GRANDIS (2003-2010) - galeria

Model Grandis był następcą samochodu o nazwie Space Wagon. Podobnie jak poprzednik był to duży pojazd wielofunkcyjny (MPV) mieszczący we wnętrzu do siedmiu osób. Debiut rynkowy w Japonii miał miejsce w maju 2003 roku, a na rynkach europejskich sprzedaż ruszyła w następnym roku. - pełny tekst >>>

MITSUBISHI OUTLANDER (2003-...)

Samochód o nazwie Outlander zalicza się do pojazdów typu crossover i łączy w sobie cechy wygodnego pojazdu rodzinnego, pojemnego kombi oraz pojazdu terenowego. Dotychczas ukazały się trzy generacje tych pojazdów. Pierwsza z nich była produkowana w latach 2003-2006, druga w okresie 2006-2012, natomiast trzecia jest aktualnie oferowana. - pełny tekst >>>

MITSUBISHI PAJERO (1982-...)

Mitsubishi Pajero po raz pierwszy został zaprezentowany jako pojazd prototypowy na Salonie Samochodowym w Tokio w 1981 roku, a już jesienią 1982 roku wszedł do seryjnej produkcji i szybko zdobył uznanie na rynku pojazdów typu SUV. Model Pajero na niektórych rynkach nosi inne nazwy, np. Shogun (w Wielkiej Brytanii) lub Montero (w USA). - pełny tekst >>>

MITSUBISHI PAJERO PININ (1999-2004) - galeria

Opis rodziny tymczasowo niedostępny - pełny tekst >>>

MITSUBISHI SPACE STAR (1998-2005) - galeria

Model Space Star był niewielkim pięciodrzwiowym, pięcioosobowym pojazdem wielofunkcyjnym (MPV). Jednakże bryła tego modelu Mitsubishi nie jest łatwa do zdefiniowania. Sama firma określa nadwozie jako "zwarte pół-wysokie" (z ang. compact semi-tall profile body). Podobnie jak Carisma jest produkowany w miejscowości Born w Holandii. Po raz pierwszy został zaprezentowany na Salonie Samochodowym w Genewie w 1998 roku. Pomimo, że pojazd był zbudowany na płycie podłogowej samochodu Mitsubishi Lancer, jest od niego krótszy. W gamie modelowej firmy mieści się pomiędzy Coltem, a Lancerem. - pełny tekst >>>

Wszelkie prawa zastrzeżone - AUTO-ERA - 2002-2024 ; Korzystanie z portalu oznacza akceptację Regulaminu