Samochody seryjne
arkusz w PDF

JEEP (1963-...)

Nazwa Jeep kojarzy się obecnie z ogólnym określeniem samochodu terenowego, co ma pewne uzasadnienie historyczne, ale nazwa ta jako wyodrębniona marka istnieje na rynku samochodowym od 1963 roku. Wcześniej samochody te były znane pod nazwą Willys, a ich protoplastą był lekki pojazd terenowy powstały w 1941 roku na potrzeby armii amerykańskiej.

Po wojnie część samochodów trafiła do cywilnych odbiorców. Na ich życzenie samochody te były coraz lepiej wyposażone, zwłaszcza w zakresie nadwozia. Uproszczone odmiany z napędem na jedną oś oferowano od 1949 roku pod nazwą Jeepster.

Nazwa Jeep pochodzi od pisanego fonetycznie angielskiego skrótu G. P. (general purpose) oznaczającego wielozadaniowe przeznaczenie pojazdu.

Producentem Jeep-ów była początkowo firma Willys-Overland, lecz później marka ta wielokrotnie zmieniała właścicieli. W latach 1953- 1970 należała do grupy Kaiser Jeep, a następnie została przejęta przez American Motor Corporation. Taki stan trwał tylko do 1979 roku, gdy kontrole nad AMC przejęła francuska firma Renault. W 1987 roku amerykański koncern Chrysler Corporation. wykupił od Renaulta i innych właścicieli AMC wszystkie akcje i stał się nowym właścicielem marki Jeep. Do niektórych modeli sprzedawanych w Europie stosowano wówczas silniki Renault.

Po fuzji niemieckiej grupy Daimler-Benz z Chryslerem (w 1998 roku) marka ta weszła w skład DaimlerChrysler AG. Niektóre modele Jeep-ów były wówczas wyposażane w silniki Mercedesa. Koncern ten przetrwał jedynie do połowy 2007 roku, kiedy Daimler pozbył się wszystkich udziałów Chryslera. Utworzony został wówczas Chrysler Holding LLC, w którym znalazła się marka Jeep. W połowie 2009 roku koncern Fiata przejął 20 % udziałów w tym holdingu, a w następnych latach stopniowo ten udział powiększał.

Obecnie pod tą marką produkowane są różne modele samochodów, które mogą być eksploatowane zarówno w trudnym terenie jak i na autostradach.

Rodziny marki JEEP

JEEP COMPASS (2005-...) - galeria

W 2005 roku w firmie Jeep opracowano prototypy pojazdów typu crossover. Wersja produkcyjna modelu o nazwie Compass została oficjalnie zaprezentowana w kwietniu 2006 roku podczas Salonu Samochodowego w Nowym Jorku. Jesienią tegoż roku trafił do sprzedaży w USA. Europejska premiera samochodu Compass odbyła się w marcu 2007 roku w Genewie. - pełny tekst >>>

JEEP GRAND CHEROKEE (1992-...)

Model o nazwie Grand Cherokee, należący do kategorii SUV, debiutował podczas Salonu Samochodowego w Detroit w styczniu 1992 roku. Był wówczas największym i najbardziej luksusowym modelem marki Jeep. Dotychczas ukazały się cztery generacje tych pojazdów. Pierwsza z nich była produkowana w latach 1993-1998, druga w okresie 1998-2004, trzecia od 2004 do 2010 roku, a czwarta jest aktualnie w produkcji. - pełny tekst >>>

JEEP PATRIOT (2006-2017) - galeria

Znaczny wzrost zainteresowania samochodami typu crossover skłonił zarząd firmy Jeep do opracowania i wdrożenia do produkcji pojazdów tego rodzaju. Prototypy takich pojazdów były gotowe w 2005 roku, natomiast wersja produkcyjna modelu o nazwie Patriot była oficjalnie zaprezentowana w kwietniu 2006 roku podczas Salonu Samochodowego w Nowym Jorku. Jesienią tegoż roku trafił do sprzedaży w USA. Europejska premiera samochodu Patriot odbyła się w marcu 2007 roku w Genewie. - pełny tekst >>>

JEEP WRANGLER (1986-...)

Model o nazwie Wrangler został zaprezentowany na początku 1986 roku, najpierw w USA, a w Europie debiutował w marcu tegoż roku podczas genewskiego Salonu Samochodowego. Wrangler został następcą samochodów serii CJ (Civilian Jeep) i kontynuatorem tradycji legendarnego Willysa z czasów II Wojny Światowej. Posiada klasyczną ramę podłużnicową, napęd 4x4 oraz otwarte nadwozie typu torpedo. Dotychczas ukazały się trzy generacje tych pojazdów. Pierwsza była produkowana w latach 1986-1995, druga w okresie 1996-2006, trzecia w latach 2006-2018, a czwarta jest aktualnie produkowana. - pełny tekst >>>

Wszelkie prawa zastrzeżone - AUTO-ERA - 2002-2024 ; Korzystanie z portalu oznacza akceptację Regulaminu