Samochody seryjne
arkusz w PDF

DAIHATSU (1907-...)

Historia firmy Daihatsu rozpoczęła się stosunkowo wcześnie, bo w 1907 roku. Wówczas rozpoczęła działalność fabryka silników spalinowych Hatsudoki Seizo Co. w mieście Osaka. Na początku lat dwudziestych rozpoczęto prace nad samochodami ciężarowymi, ale dopiero w 1930 roku ruszyła produkcja lekkich trzykołowych samochodów dostawczych. Po wojnie, w 1951 roku firma zmieniła nazwę na Daihatsu Kogyo Co. i poza ciężarówkami zaczęła produkować małe trzykołowe samochody osobowe o nazwie Bee. Czterokołowe samochody osobowe zaczęto produkować tu dopiero w 1963 roku. Były to małolitrażowe modele o nazwach Campagno i Fellow. Specjalnością firmy stały się właśnie małe samochody osobowe i dostawcze.

W 1968 roku firma została uzależniona od największego japońskiego producenta samochodów – Toyoty. Uruchomiono produkcję małych samochodów opracowanych przez Toyotę, a także rozbudowano firmę o trzy nowe zakłady produkcyjne.

W 1974 roku ponownie zmieniono nazwę na Daihatsu Motor Co. i rozszerzono program produkcji o samochody terenowe z napędem na wszystkie koła. W następnym roku, na bazie modelu Corolla podjęto produkcję pojazdu średniej wielkości o nazwie Charmant. Nieco później ofertę powiększono o ciężarówki i autobusy średniej wielkości.

W 1977 roku uroczyście obchodzono wyprodukowanie milionowego egzemplarza samochodu Daihatsu. Samochody tej marki eksportowano do Europy i nieco później (1987) do USA. Pojazdy te jednak nie zyskały znacznego uznania w USA i po kilku latach zrezygnowano z tego rynku. Decyzję o wycofaniu się z rynku europejskiego podjęto w 2011 roku.

Aktualnie firma Daihatsu oferuje samochody osobowe należące do kategorii rynkowych A, B i C oraz niewielkie samochody terenowe.

Rodziny marki DAIHATSU

DAIHATSU APPLAUSE (1989-2000) - galeria

Firma Daihatsu specjalizowała się w produkcji małych samochodów osobowych należących do kategorii A i B. Większym modelem był tylko, produkowany we współpracy z Toyotą pojazd o nazwie Charmant. Był to samochód z klasycznym układem napędowym, opracowany na bazie starszego modelu Corolli. - pełny tekst >>>

DAIHATSU SIRION (1998-2010)

Prezentacja prototypu tego modelu odbyła się w 1997 roku podczas Salonu Samochodowego we Frankfurcie n/Menem, natomiast wersja produkcyjna trafiła do sprzedaży wiosną następnego roku. Ukazały się dwie generacje tych samochodów. Pierwsza z nich produkowana była w latach 1998-2004, natomiast druga w okresie 2004-2010. Następca modelu Sirion oferowany był w Japonii pod nazwą Boon i nie był dostępny w Europie. - pełny tekst >>>

DAIHATSU TERIOS (1997-2013)

Jest to niewielki pojazd zaliczający się do nowej wówczas kategorii samochodów rekreacyjno-terenowych. Ukazały się dwie generacje tych pojazdów; pierwsza z nich była oferowana w latach 1997-2006, a druga w okresie 2006-2013, gdyż w tym roku firma daihatsu wycofała się z rynku europejskiego. - pełny tekst >>>

Wszelkie prawa zastrzeżone - AUTO-ERA - 2002-2024 ; Korzystanie z portalu oznacza akceptację Regulaminu