Samochody seryjne
arkusz w PDF

MASERATI (1914-...)

Firma o tej nazwie narodziła się w grudniu 1914 roku w Bolonii. Jej założycielami było pięciu braci Maserati, ale inicjatorem przedsięwzięcia był Alfieri Maserati, będący kierowcą wyścigowym i konstruktorem. Początkowo powstawały tu tylko silniki a później całe samochody wyścigowe. Pojazdy te odnosiły znaczące sukcesy sportowe.

W 1937 roku firmę kupili dwaj bracia Orsi, którzy wkrótce przenieśli ją do Modeny.

Utrzymano dotychczasowy profil firmy i dopiero po zakończeniu II Wojny Światowej zaczęto produkować samochody przeznaczone na rynek (1954 roku). Firma w tym czasie nie mogła wytwarzać nadwozi, więc oferowała tylko podwozia o nowej przestrzennej konstrukcji nośnej z zabudowanym silnikiem i układem napędowym. Nadwozia do pierwszych modeli typu A6 dostarczały tak znane firmy jak Pininfarina, Frua, Touring, Zagato i inne.

Pierwsze kompletne pojazdy opuściły zakład w Modenie w 1957 roku. .Były to modele oznaczone symbolem 3500 GT, do których nadwozia dostarczały firmy Touring i Vignale.

Zaprzestano produkcji pojazdów wyścigowych i rozszerzono produkcję samochodów sportowych. Stopniowo wzrastała skala produkcji jak i asortyment modeli.

W 1968 roku firma została kupiona przez Citroena. Silniki Maserati V6 montowano do modelu Citroen SM. Po kryzysie energetycznym i kłopotach na rynku, w 1975 roku Citroen ogłosił zamiar likwidacji firmy Maserati. Firma miała spore problemy finansowe, ale ostatecznie została wykupiona przez argentyńskiego przemysłowca Alejandro De Tomaso.

Po tym okresie pojawiły się nowe modele marki Maserati, które były spokrewnione z wcześniejszymi samochodami marki DeTomaso.

Nową konstrukcją był model Biturbo z nadwoziem typu coupe napędzany silnikiem V6 wyposażonym w dwie turbosprężarki. Model ten produkowano w wielu wersjach silnikowych oraz nadwoziowych od 1981 roku.

W 1984 roku nawiązano współprace z amerykańskim koncernem Chrysler, dla którego przez kilka lat produkowano we Włoszech kabriolet o symbolu TC.

Koniec lat 80-tych znów przyniósł kłopoty finansowe firmie Maserati. W 1989 roku koncern Fiata przyjął 49% akcji, a w maju 1993 roku pozostałe 51%.

W czerwcu 1997 roku firma Maserati oddana została pod zarząd Ferrari, która już wcześniej znalazła się pod kontrolą Fiata.

Obecnie producent samochodów marki Maserati wchodzi w skład grupy FCA (Fiat Chrysler Automobiles) powstałej w 2014 roku w wyniku połączenia Fiata z Chryslerem.

Rodziny marki MASERATI

MASERATI 3200 GT (1999-2002) - galeria

Oficjalna prezentacja modelu 3200 GT nastąpiła podczas paryskiego Salonu Samochodowego w 1998 roku, ale jego produkcja rozpoczęła się początkiem 1999 roku. Był następcą modelu Ghibli drugiej generacji. - pełny tekst >>>

MASERATI 3500 (1957-1964) - galeria

Samochód o nazwie 3500 GT (Granturismo) został oficjalnie przedstawiony w marcu 1957 roku, podczas Salonu Samochodowego w Genewie. Był pierwszym modelem tej marki przeznaczonym do produkcji w większej serii. Pierwsze egzemplarze wykonano w grudniu tegoż roku. W konstrukcji wykorzystywano rozwiązania znane z samochodów wyścigowych tej marki. - pełny tekst >>>

MASERATI BORA (1971-1978) - galeria

Model o nazwie Bora był pierwszym samochodem tej marki z silnikiem umieszczonym centralnie, czyli przed osią tylną. Oficjalny debiut modelu miał miejsce w marcu 1971 roku, podczas Salonu Samochodowego w Genewie, natomiast produkcję podjęto pod koniec tegoż roku. - pełny tekst >>>

MASERATI GHIBLI (1967-...)

Nazwa Ghibli była już trzy razy stosowana w samochodach marki Maserati. Wykorzystano tu - pełny tekst >>>

Wszelkie prawa zastrzeżone - AUTO-ERA - 2002-2024 ; Korzystanie z portalu oznacza akceptację Regulaminu