Samochody seryjne
arkusz w PDF

CHEVROLET (1911-...)

Firma Chevrolet Motor Company powstała w listopadzie 1911 roku w Detroit. Jej założycielem byli William Crapo Durant i szwajcarski emigrant Louis Chevrolet. Pierwszy z nich był amerykańskim przemysłowcem, drugi kierowcą wyścigowym i konstruktorem. Jego dziełem był pierwszy model tej marki o nazwie Classic Six. Samochód wszedł do produkcji w 1912 roku i szybko zdobył uznanie. Stopniowo zwiększano skalę produkcji i wprowadzano kolejne modele sprzedawane po umiarkowanych cenach.

W 1918 roku firma została włączona do koncernu General Motors (założonego w 1908 roku właśnie przez W.C.Duranta) i była największym zakładem GM. Rozwinięto wielkoseryjną produkcję samochodów i w 1927 roku przekroczono barierę 1 mln pojazdów rocznie. W 1928 roku uruchomiono w Warszawie montownię niektórych modeli Chevroleta.

Firma nie stroniła od nowatorskich rozwiązań. Już w 1950 roku wprowadziła automatyczne skrzynie biegów. W 1953 roku rozpoczęto produkcję nadwozi tworzyw sztucznych (dla sportowego modelu Corvette). Od 1959 roku produkowano „mały” model Corvair z silnikiem zabudowanym z tyłu, który wkrótce okazał się niezbyt bezpiecznym.

Do bardziej znanych pojazdów należy też sportowy model Camaro, oferowany od 1967 roku. Dwa lata później wprowadzono uterenowiony model Blazer z napędem na obie osie. Samochody wielofunkcyjne (MPV) wytwarzane były pod marką Chevrolet od 1989 roku.

Pod marką Chevrolet sprzedawane były także pojazdy opracowane w innych firmach. Samochód o nazwie Prizm był odmianą Toyoty Corolli, modele o nazwach Metro i Trucker to amerykańskie wersje popularnych modeli Suzuki: Swift i Vitara. Samochody Opel Corsa, Astra, Vectra i Omega produkowane w Brazylii i Argentynie sprzedawane były tam pod marką Chevrolet.

Wśród pojazdów o rdzennie amerykańskim pochodzeniu najmniejszym był model Cavalier, oferowany w różnych wersjach, natomiast największym jest pojazd o tradycyjnej dla tej firmy nazwie Impala.

Po upadku południowo-koreańskiej firmy Daewoo, niektóre jej fabryki przejął koncern GM. Produkowane tam samochody oferowano w Europie pod marką Chevrolet. W latach 2007-2011 model Aveo był wytwarzany w FSO w Warszawie.

W grudniu 2013 roku zarząd GM ogłosił, że do końca 2015 roku marka Chevrolet zostanie wycofana z rynków europejskich, w tym również z Polski i faktycznie tak się stało.

Rodziny marki CHEVROLET

CHEVROLET CAPTIVA (2006-2015) - galeria

Model o nazwie Captiva debiutował jesienią 2006 roku i był zaliczany do coraz popularniejszej kategorii SUV (Sport Utility Vehicle). Jego produkcję uruchomiono w południowo-koreańskiej fabryce koncernu General Motors, gdzie również powstawał bliźniaczy model Opel Antara. - pełny tekst >>>

CHEVROLET HHR (2005-2011) - galeria

Model o nazwie HHR debiutował oficjalnie wiosną 2005 roku, podczas Salonu Samochodowego w Los Angeles. Był to dość nietypowy pojazd dla tej marki. Miał kompaktowe wymiary, a kształty nadwozia wyraźnie nawiązywały do samochodów z lat 40. ubiegłego wieku. Był to okres ciekawych rozwiązań stylistycznych, a niektóre z nich są inspiracją dla współczesnych projektantów. Nazwa HHR to skrót od Heritage High Roof, a podobną formę nadwozia miał przed laty model Suburban. Obszerne wielofunkcyjne wnętrze zapewniało wygodną podróż, także wysokim pasażerom oraz sporo miejsca na bagaż. - pełny tekst >>>

CHEVROLET ORLANDO (2011-2018) - galeria

Samochód o nazwie Orlando miał swój oficjalny debiut europejski jesienią 2020 roku podczas Salonu Samochodowego w Paryżu. Był to typowy pojazd wielofunkcyjny (MPV), a jego produkcję uruchomiono w Korei Południowej. Sprzedaż tych pojazdów na rynkach europejskich rozpoczęto wiosną 2011 roku. - pełny tekst >>>

CHEVROLET REZZO (2004-2008) - galeria

Samochody o nazwie Tacuma lub Rezzo były wcześniej oferowane pod południowokoreańską marką Daewoo (lata 2000-2004). Ich produkcja była kontynuowana, ale już pod marką Chevrolet, należącą do koncernu General Motors. - pełny tekst >>>

Wszelkie prawa zastrzeżone - AUTO-ERA - 2002-2024 ; Korzystanie z portalu oznacza akceptację Regulaminu