Samochody seryjne
arkusz w PDF

INFINITI (1989-...)

Marka Infiniti została powołana przez zarząd Nissan Motor Corp. 1989 roku. Początkowo jej celem była sprzedaż luksusowych modeli tylko na rynku północno-amerykańskim. Podobne cele realizowały już nieco wcześniej inne japońskie firmy jak HONDA i TOYOTA powołując nowe marki jak ACURA czy LEXUS.

Pierwszym samochodem noszącym znak firmowy Infiniti był model oznaczony symbolem Q 45. Pojazd ten stanowił odmianę modelu o nazwie President oferowanego wówczas pod marką NISSAN.

W miarę upływu lat oferta tej marki była powiększana o kolejne modele będące bardziej luksusowymi odmianami samochodów NISSAN. Ich produkcja zlokalizowana była w Japonii. W 1996 roku do gamy modelowej dołączył pierwszy pojazd kategorii SUV noszący oznaczenie QX4. Od tego czasu rozpoczęto proces powiększania rynków zbytu. Początkowo były to wybrane kraje azjatyckie, a od 2008 roku także kraje europejskie. Dopiero niedawno, w drugiej dekadzie XXI wieku, wprowadzono nowe modele marki Infiniti, które nie miały odpowiedników w gamie Nissana.

W 2013 roku zdecydowano się na uporządkowanie oznaczeń poszczególnych modeli marki. Ustalono, że typowe pojazdy osobowe będą miały oznaczenia zaczynające się od litery Q, a pojazdy kategorii crossover i SUV od liter QX.

W marcu 2019 roku zarząd firmy ogłosił, że wycofuje się z rynku europejskiego, a głównym powodem takiej decyzji jest stosunkowo niewielki poziom sprzedaży. Samochody Infiniti będą jednak oferowane nadal w Rosji i na Ukrainie.

Rodziny marki INFINITI

INFINITI Q 30 (2015-2019) - galeria

Najmniejszy model tej marki debiutował oficjalnie jesienią 2015 roku podczas Salonu Samochodowego we Frankfurcie n/Menem. Konstrukcja tego pojazdu jest efektem współpracy kilku znanych producentów. Produkcję tych samochodów podjęto w brytyjskiej fabryce Nissana, w miejscowości Sunderland. - pełny tekst >>>

INFINITI Q 45 (1989-2006)

Model noszący oznaczenie Q45 był pierwszym pojazdem nowej marki utworzonej przez Nissan. Był to luksusowy samochód przeznaczony głównie na rynek północno-amerykański, ale produkowany w Japonii. Ukazały się trzy generacje tych pojazdów. Pierwsza z nich oferowana była w latach 1989-1997, druga w okresie 1997-2001, a trzecia w latach 2001-2006. - pełny tekst >>>

Wszelkie prawa zastrzeżone - AUTO-ERA - 2002-2024 ; Korzystanie z portalu oznacza akceptację Regulaminu