Samochody seryjne
arkusz w PDF

BENTLEY (1919-...)

Firma ta została założona w 1919 roku przez znanego wówczas konstruktora silników lotniczych, jakim był Walter Owen Bentley. Wkrótce opracował własną konstrukcję samochodu z czterocylindrowym silnikiem o pojemności skokowej 3,0 dm3. Nowością było wtedy zastosowanie czterech zaworów w każdym cylindrze. Produkcję tych samochodów rozpoczęto w 1921 roku. Była to udana solidna konstrukcja, która często brała udział w wyścigach i odnosiła znaczące sukcesy.

W okresie do 1931 roku produkowano też większe i mocniejsze pojazdy sportowe napędzane cztero- i sześciocylindrowymi silnikami o dużej pojemności (nawet do8 dm3 w 1930 r.). Oferowano także wersje z silnikami doładowanymi poprzez sprężarkę mechaniczną.

W latach kryzysu ekonomicznego firma wpadła w kłopoty finansowe i w 1931 roku została wykupiona przez inną brytyjską firmę Rolls-Royce, specjalizującą się w budowie pojazdów o charakterze reprezentacyjnym. Od tego czasu samochody tych obu marek różniły się symbolicznie. Modele Bentleya miały inny kształt atrapy chłodnicy i skromniejsze wyposażenie, więc były nieco tańsze. Nadwozia dla tych pojazdów (w różnych wersjach) wykonywały inne wyspecjalizowane firmy brytyjskie (i nie tylko).

Podczas II Wojny Światowej nie produkowano samochodów lecz silniki lotnicze. Po wojnie wznowiono produkcję luksusowych pojazdów, ale oprócz bliźniaczych modeli Rolls-Royce'a oferowano też niewielkie liczby odmiennych samochodów o bardziej sportowym charakterze. Od 1965 roku konstrukcje ramowe zastąpiono nadwoziami samonośnymi.

Istotna zmiana w historii tej marki nastąpiła w 1998 roku. Koncern Volkswagen AG wykupił marki Bentley i Rolls-Royce, ale wkrótce markę Rolls-Royce odsprzedał niemieckiej firmie BMW. Po zmianie właścicieli obie te firmy ponownie stały się konkurentami, przy czym zgodnie z tradycją samochody Bentley mają do dziś bardziej sportowy charakter.

Przełomem w historii tej marki było uruchomienie produkcji pierwszego SUV-a, jakim był model Bentayga.

Rodziny marki BENTLEY

BENTLEY BROOKLANDS (1992-2011)

Znany brytyjski producent samochodów marki Bentley dwukrotnie wykorzystywał nazwę Brooklands, pochodzącą od pierwszego na świecie toru wyścigowego zbudowanego w 1907 roku w hrabstwie Surrey. Pierwsza generacja samochodów o tej nazwie była oferowana w latach 1992-1998, natomiast druga w okresie 2007-2011. - pełny tekst >>>

BENTLEY MARK VI (1946-1952) - galeria

Samochód oznaczony jako Mark VI był pierwszym modelem marki Bentley wyprodukowanym po zakończeniu II Wojny Światowej. Wytwarzanie tych pojazdów rozpoczęto w maju 1946 roku, łącznie z bliźniaczym modelem marki Rolls-Royce o nazwie Silver Wraith. - pełny tekst >>>

Wszelkie prawa zastrzeżone - AUTO-ERA - 2002-2024 ; Korzystanie z portalu oznacza akceptację Regulaminu