Samochody seryjne
arkusz w PDF

CITROEN XM (1989-2000)

Galeria CITROEN XM

Symbolem XM został oznaczony duży i luksusowy model, który debiutował w marcu 1989 roku i zastąpił w gamie Citroena model CX.

Nadwozie w formie dwubryłowego hatch-backa z silnie pochyloną ścianą tylną powstało w wyniku współpracy stylistów Citroena z projektantami firmy Bertone. Oryginalnie ukształtowana, klinowa sylwetka miała wówczas atrakcyjny wygląd, a jednocześnie dobre własności aerodynamiczne.

Od początku produkcji tego modelu oferowano pięć różnych wersji silnikowych. Trzy silniki to jednostki benzynowe o pojemności skokowej 2,0 (dwie wersje) i 3,0 dm3, ten ostatni w układzie V6. Kolejne silniki to dwie jednostki wysokoprężne o pojemności 2,1 dm3 w wersji wolnossącej i turbodoładowanej.

Wszystkie silniki umieszczone były poprzecznie w przedniej części pojazdu i napędzały koła przednie. Stosowane były zarówno mechaniczne jak i automatyczne skrzynie przekładniowe. Silnym atutem w podwoziu tego samochodu było niezależne zawieszenie wszystkich kół na hydropneumatycznych elementach resorujących zapewniających wysoki komfort jazdy. Model XM zdobył zaszczytny tytuł Samochodu Roku 1990.

W połowie 1990 roku wprowadzono do produkcji drugą, mocniejszą wersję silnika V6 o pojemności 3,0 dm3.

Jesienią 1991 roku rozpoczęto produkcję samochodów XM z obszernymi pięciodrzwiowymi nadwoziami typu kombi, natomiast rok później na rynek trafiła wersja CT wyposażona w turbodoładowany silnik benzynowy o pojemności skokowej 2,0 dm3.

W połowie 1994 roku przeprowadzono niewielką modernizację nadwozia (face-lifting) oraz modyfikację rodziny silników i hydropneumatycznego zawieszenia kół. Silnik o pojemności 2,0 dm3 otrzymał nową 16-zaworową głowicę, nieznacznie zmodyfikowano silniki V6 oraz wprowadzono większy turbodoładowany silnik Diesla o pojemności skokowej 2,5 dm3.

Produkcja samochodów rodziny XM została zakończona w 2000 roku. Samochody te nie miały bezpośredniego następcy, a do czasu jego wprowadzenia (C6 w 2005 roku) rolę tę pełnił nieco mniejszy model C5. Ogółem wyprodukowano prawie 334 tysiące samochodów rodziny XM.

Wszelkie prawa zastrzeżone - AUTO-ERA - 2002-2024 ; Korzystanie z portalu oznacza akceptację Regulaminu