Samochody seryjne
arkusz w PDF

FIAT CINQUECENTO (1991-1997)

Galeria FIAT CINQUECENTO

Pierwsza prezentacja tego trzydrzwiowego hatch-backa odbyła się końcem 1991 roku, natomiast sprzedaż rozpoczęto wiosną 1992 roku. Samochód Cinquecento (czyli pięćset) produkowany tylko w Polsce był typowym reprezentantem sektora handlowego A. Nazwa pojazdu nawiązuje do znacznie wcześniej produkowanych pojazdów typu Fiat 500 Topolino i Fiat Nuova 500.

Dwubryłowe nadwozie cechuje się spokojnymi ponadczasowymi kształtami i jednocześnie dobrymi własnościami aerodynamicznymi. Wnętrze nadwozia tego samochodu przeznaczone było dla 5 osób.

W pierwszym okresie "nowa pięćsetka" dostępna była w dwóch wersjach silnikowych. Stosowano silniki o pojemnościach skokowych 704 i 903 cm3 z zasilaniem gaźnikowym. Pierwszy z nich, dwucylindrowy, stanowił rozwinięcie silnika stosowanego w samochodzie 126 Bis i był ustawiony wzdłużnie. Natomiast druga jednostka napędowa miała rzędowy układ czterocylindrowy i była zabudowana poprzecznie. Nowością w silnikach stosowanych w polskich samochodach było wprowadzenie hydraulicznej regulacji luzów zaworowych. Napęd na koła przednie przenoszony jest poprzez cztero- (dla wersji 704) lub pięciobiegową skrzynię przekładniową (dla wersji 903). Pod koniec 1992 roku obie wersje silnikowe zostały wyposażone w katalizator, a większy silnik otrzymał jednopunktowy układ wtryskowy. W 1993 roku względy administracyjne spowodowały, że Fiat zmodyfikował silnik 903 cm3, zmniejszając pojemność skokową do 899 cm3. Na rynek trafiła wówczas także bardziej luksusowa wersja Suite, wyposażona między innymi w klimatyzację.

Od jesieni 1994 roku gamę samochodów Cinquecento rozszerzono o atrakcyjną wersję Sporting. Pojazd ten wyposażono w nowoczesny silnik z rodziny FIRE o pojemności skokowej 1108 cm3 z jednopunktowym wtryskiem paliwa. Wygląd samochodu został poprawiony przez wprowadzenie innego zderzaka przedniego i szerszego ogumienia na kołach ze stopów lekkich. We wnętrzu zmieniono konstrukcję foteli i dodano obrotomierz. Zmiany w podwoziu to obniżenie zawieszeń, zmiana amortyzatorów i dodanie stabilizatora w zawieszeniu kół przednich.

W dniu 16 lipca 1997 roku tyskie zakłady Fiat Auto Poland opuścił milionowy egzemplarz samochodu Cinquecento.

Produkcję samochodów Cinquecento zakończono jesienią 1998 roku, a bezpośrednim następcą był model o nazwie Seicento.

Wszelkie prawa zastrzeżone - AUTO-ERA - 2002-2024 ; Korzystanie z portalu oznacza akceptację Regulaminu