Samochody seryjne
arkusz w PDF

SUZUKI IGNIS (2000-2008)

Galeria SUZUKI IGNIS

Pojazd o nazwie Ignis miał swoją oficjalną premierę w 2000 roku podczas Salonu Samochodowego w Paryżu, ale polska premiera odbyła się dopiero w następnym roku na Poznań Motor Show.

Nazwa Ignis ma związek z ogniem i ma symbolizować charakter samochodu. Nadwozie tego pojazdu było połączeniem uniwersalnego nadwozia typu kombi, pojazdu typu SUV oraz hatch-back’a o niewielkich rozmiarach. Wymiary sytuowały go pomiędzy modelami Swift i Wagon R+, do którego był nieco podobny stylistycznie. Długość pojazdu wynosiła nieco ponad 3,6 m, co wpłynęło także na wielkość bagażnika, którego pojemność jest niewielka. Po złożeniu tylnych siedzeń przestrzeń bagażowa istotnie wzrasta. Model Ignis oferowany był zarówno w trzy-, jak i w pięciodrzwiowej wersji nadwoziowej.

Pojazd został wyposażony w czterocylindrowy silnik benzynowy o pojemności skokowej 1,3 dm3. Jednostka o mocy 61 kW (83 KM) charakteryzowała się dobrą dynamiką oraz niewielkim zużyciem paliwa. Napęd jest przekazywany poprzez pięciobiegową manualną lub czterostopniową automatyczną skrzynię przekładniową na koła przednie, ale dostępna była również wersja z napędem na wszystkie koła.

Od 2003 roku Suzuki oferowało również usportowioną trzydrzwiową wersję Ignisa wyposażoną w silnik o pojemności 1,5 dm3.

W 2003 roku wprowadzono na rynek europejski zmodernizowana wersję modelu Ignis, którego produkcję podjęto na Węgrzech w miejscowości Esztergom. Zaoferowano jedynie pięciodrzwiową wersję nadwoziową. Zmiana całej przedniej części nadwozia wpłynęła na zwiększenie długości pojazdu. W ofercie rynkowej znalazły się początkowo dwa silniki benzynowe o pojemności 1,3 lub 1,5 dm3 wyposażone w układ zmiany faz rozrządu. Od 2004 roku dostępny był także turbodoładowany silnik Diesla o pojemności około 1,3 dm3, produkowany w fabryce Fiata w Polsce. Wszystkie silniki były standardowo łączone z pięciobiegowymi mechanicznymi skrzyniami przekładniowymi. Z silnikiem 1,5 dm3 dostępna była opcjonalnie czterostopniowa automatyczna skrzynia przekładniowa. Także z tym silnikiem oferowano wersję z dołączanym napędem osi tylnej.

Zakończenie produkcji samochodów Ignis nastąpiło w 2008 roku.

Wszelkie prawa zastrzeżone - AUTO-ERA - 2002-2024 ; Korzystanie z portalu oznacza akceptację Regulaminu