Samochody seryjne
arkusz w PDF

OPEL SIGNUM (2003-2008)

Galeria OPEL SIGNUM

Model o nazwie Signum był pojazdem studialnym, pokazanym podczas genewskiego Salonu Samochodowego w 1997 roku.

Produkcyjny model Signum debiutował oficjalnie w marcu 2003 roku podczas Salonu Samochodowego w Genewie. Bazą konstrukcyjną była nowa platforma koncernu General Motors o nazwie Epsilon. Samochody te wykorzystywały zespoły mechaniczne modelu Vectra C (trzeciej generacji). Płyta podłogowa pochodziła z nadwozia typu kombi i charakteryzowała się powiększonym rozstawem osi. Model Signum oferowano tylko w postaci obszernego pięciodrzwiowego hatch-back'a. Przednia część pojazdu była identyczna jak w samochodach Vectra C. Wnętrze nadwozia było luksusowo wyposażone, a tylne skrajne fotele miały możliwość przesuwania (system FlexSpace).

Podstawowy silnik benzynowy miał cztery cylindry i pojemność skokową 1,8 dm3, ale w gamie były też jednostki o pojemności 2,0 i 2,2 dm3. Największy silnik benzynowy miał układ V6 i pojemność skokową 3,2 dm3. Stosowano również turbodoładowane silniki Diesla. Początkowo miały one pojemność 2,0 lub 2,2 dm3, w 2003 dołączył do nich silnik w układzie V6 o pojemności 3,0 dm3. W następnym roku czterocylindrowe silniki Diesla zostały zastąpione nowymi o pojemności 1,9 dm3, pochodzącymi z grupy Fiata.

We wrześniu 2005 roku przeprowadzono modernizację samochodów tej rodziny. Ich prezentacja odbyła się podczas Salonu Samochodowego we Frankfurcie n/Menem. Po face-liftingu zmieniła się głównie przednia część nadwozia, a równocześnie dokonano zmian w gamie silników. Zastosowano mocniejszy silnik podstawowy, a wolnossący silnik 3,2 dm3 zastąpiono doładowanym o pojemności 2,8 dm3.

Zakończenie produkcji samochodów Signum nastąpiło w połowie 2008 roku, a następcami były modele z nowej rodziny o nazwie Insignia.

Wszelkie prawa zastrzeżone - AUTO-ERA - 2002-2024 ; Korzystanie z portalu oznacza akceptację Regulaminu