Samochody seryjne
arkusz w PDF

OPEL INSIGNIA (2008-...)

Galeria OPEL INSIGNIA

Model o nazwie Insignia był następcą popularnej Vectry. Oficjalny debiut tej nowej rodziny samochodów miał miejsce w lipcu 2008 roku podczas Salonu Samochodowego w Londynie. Już w następnym miesiącu ruszyła sprzedaż tych pojazdów, z tym że w Wielkiej Brytanii był oferowany pod marką Vauxhall. Wkrótce pojazd został doceniony przez specjalistów i uhonorowany tytułem Samochodu Roku 2009.

Model Insignia został zbudowany na płycie podłogowej Epsilon II, opracowanej przez specjalistów koncernu GM z przeznaczeniem dla pojazdów wielu marek wchodzących w skład tego koncernu.

W odróżnieniu od poprzednika wszystkie trzy wersje nadwoziowe (notch-back, hatch-back i kombi) miały ten sam rozstaw osi, który był jednak nieco większy niż w podstawowym modelu Vectry. Kształty tych nadwozi były bardziej obłe i płynne, co wpłynęło na poprawę własności aerodynamicznych. Wersja kombi o nowej nazwie Sports Tourer została wprowadzona na rynek nieco później, bo w marcu 2009 roku.

Do napędu tych pojazdów przewidziano szeroką gamę silników. Początkowo składała się ona z czterech jednostek benzynowych i trzech silników Diesla. Silniki benzynowe miały pojemność skokową od 1,6 do 2,8 dm3, natomiast silniki Diesla miały jednakową pojemność 2,0 dm3. W połowie 2009 roku gama modeli powiększyła się o usportowioną wersję OPC.

Podstawowe modele miały standardowo napędzane koła przednie, ale niektóre wersje były dostępne z napędem obu osi.

W połowie 2013 roku przeprowadzono modernizację całej rodziny tych pojazdów. Po face-liftingu zmieniła się przednia i tylna część nadwozia. Wraz z nowym zderzakiem przednim zmieniły się reflektory i wlot powietrza. Nowe tylne lampy połączono listwą ozdobną. We wnętrzu zmodyfikowano deskę rozdzielczą i kierownicę, pojawił się też ekran dotykowy o przekątnej 8".

Zmiany objęły także paletę jednostek napędowych, zarówno benzynowych jak i wysokoprężnych. Wprowadzono między innymi nowe silniki benzynowe z bezpośrednim wtryskiem paliwa i turbodoładowaniem (SIDI). W tym samych czasie rodzina Insigni powiększyła się o uterenowioną wersję Country Tourer, bazującą na nadwoziu kombi. Poza napędem 4x4, zwiększono prześwit i zastosowano adaptacyjne zawieszenie kół. Na zewnątrz samochody te wyróżniały się dodatkowymi osłonami progów i nadkoli wykonanymi z matowego tworzywa sztucznego.

Wszelkie prawa zastrzeżone - AUTO-ERA - 2002-2024 ; Korzystanie z portalu oznacza akceptację Regulaminu