Samochody seryjne
arkusz w PDF

VOLKSWAGEN LUPO (1998-2005)

Galeria VOLKSWAGEN LUPO

Prezentacja najmniejszego modelu Volkswagena o nazwie Lupo (wilczek) odbyła się jesienią 1998 roku. Jest to bliźniacza konstrukcja w stosunku do Seata Arosy, który oferowany był nieco wcześniej.

Ten niewielki wymiarowo pojazd początkowo dostępny był w trzech wersjach silnikowych. Były wśród nich dwa silniki benzynowe o pojemności skokowej 1,0 i 1,4 dm3 oraz wolnossący silnik Diesla o pojemności 1,7 dm3. Napęd z poprzecznie ułożonych zespołów napędowych kierowany był na koła przednie poprzez mechaniczne pięciobiegowe skrzynki przekładniowe. Tylko wersja z silnikiem 1,4 dm3 dostępna była z automatyczną skrzynką biegów.

Pod koniec 1999 roku rozszerzono gamę stosowanych silników. Wprowadzono nowy 16-zaworowy silnik benzynowy o pojemności 1,4 dm3 z dwoma wałkami rozrządu w głowicy oraz nowoczesny turbodiesel z bezpośrednim wtryskiem paliwa, o pojemności 1,4 dm3, ale w układzie trzycylindrowym. Inną nowością tegoż roku był model Lupo 1,2 TDI opracowany specjalnie pod kątem ograniczenia średniego zużycia paliwa do wartości 3 dm3/100km. W celu osiągnięcia takiego wyniku zredukowano masę pojazdu, poprawiono własności aerodynamiczne i zastosowano turbodoładowany silnik Diesla z bezpośrednim wtryskiem realizowanym poprzez pompowtryskiwacze.

W roku 2000 wprowadzono do produkcji dwa dalsze modele Lupo. Jedynym z nich jest usportowiony GTI napędzany silnikiem o pojemności skokowej 1,6 dm3, drugą nowością jest pojazd oznaczony symbolem FSI (Fuel Stratified Injection ) wyposażony w silnik o pojemności 1,4 dm3 z bezpośrednim wtryskiem benzyny.

W 2005 roku zakończono produkcję modelu Lupo. Jego następcą na rynku europejskim stał się model o nazwie Fox, który produkowano w brazylijskiej fabryce Volkswagena.

Wszelkie prawa zastrzeżone - AUTO-ERA - 2002-2024 ; Korzystanie z portalu oznacza akceptację Regulaminu