Samochody seryjne
arkusz w PDF

SKODA FAVORIT (1988-1995)

Galeria SKODA FAVORIT

Model o nazwie Favorit po raz pierwszy został zaprezentowany na targach motoryzacyjnych w Brnie jesienią 1987 roku, a od połowy roku 1988 rozpoczęła się jego produkcja seryjna. W wyniku czteroletnich prac konstrukcyjnych i badawczych powstał nowoczesny samochód segmentu B, który wkrótce miał zastąpić przestarzałe już tylnosilnikowe modele 105,120 i 130.

Zaprojektowanie dwubryłowego, pięciomiejscowego nadwozia typu hatch-back powierzono znanej włoskiej firmie Bertone. Samochód dostępny był początkowo tylko w odmianie pięciodrzwiowej, ale w roku 1990 zaprezentowano wersję kombi, która trafiła na rynek pod nazwą Forman. Oferowano także wersję dostawczą z nadwoziem typu pick-up.

Silnik umieszczony poprzecznie do osi pojazdu napędzał koła przednie, a zblokowany układ napędowy wyposażony był w pięciobiegową mechaniczną skrzynię biegów. Początkowo stosowano silnik o pojemności skokowej 1.3 dm3 o mocy 43 kW (58 KM). Była to gruntownie zmodernizowana jednostka pochodząca ze starszego modelu 130. Model z tym silnikiem nosił oznaczenie Favorit 135. Oferowano także wersję 136, również z silnikiem 1.3 dm3, w którym poprzez zmianę stopnia sprężania uzyskano większą moc 46 kW (62 KM).

W roku 1991 wprowadzono bardziej ekologiczne silniki wyposażone w gaźnik Pierburg Ecotronic. Pojazdy z tymi silnikami nosiły oznaczenia 135k i 135e. W roku 1993 w wyniku współpracy Skody z Volkswagenem zmodernizowano silnik 1.3 dm3, zastępując gaźnik jednopunktowym wtryskiem firmy Bosch, a nadwozie poddano drobnemu „face liftingowi”. Zmieniono kształt wlotu powietrza, a we wnętrzu zastosowano lepszej jakości materiały i bogatsze wyposażenie z zakresu bezpieczeństwa biernego. Końcem lat osiemdziesiątych model Favorit był jednym z najnowocześniejszych samochodów produkowanych w Europie Środkowej i Wschodniej. Pojazd ten ze względu na swe walory użytkowe i atrakcyjną cenę cieszył się powodzeniem także na rynkach Europy Zachodniej.

W roku 1995 produkcja modelu Favorit została zakończona, a ogółem wykonano ponad 783 tysiące sztuk. Następcą był nowy model o nazwie Felicia, który pod względem technicznym bazował na swoim poprzedniku.

Wszelkie prawa zastrzeżone - AUTO-ERA - 2002-2024 ; Korzystanie z portalu oznacza akceptację Regulaminu