Samochody seryjne
arkusz w PDF

DAEWOO TACUMA (2000-2004)

Galeria DAEWOO TACUMA

Model o nazwie Tacuma reprezentował markę Daewoo w segmencie samochodów wielofunkcyjnych (MPV). Oficjalny debiut tego pojazdu odbył się w 1999 roku, podczas Salonu Samochodowego we Frankfurcie n/Menem, natomiast produkcję seryjną uruchomiono początkiem 2000 roku.

Samochody te produkowano w Korei Południowej, ale na rynkach zewnętrznych stosowano różne nazwy. W Polsce był znany jako Tacuma lecz w Europie Zachodniej oferowano go pod nazwą Rezzo. Ponad 400 egzemplarzy zmontowano też w warszawskiej FSO.

W konstrukcji tego samochodu wykorzystano zespoły pochodzące z modelu Nubira, natomiast zewnętrzna zgrabna forma nadwozia została zaprojektowana we włoskiej firmie Pininfarina. Wnętrze pojazdu to z kolei projekt znanej firmy Ital Design. Przy rozstawie osi 2600 mm długość całkowita wynosiła 4350 mm, Wysokość 1580 mm zapewniała wygodne wsiadanie i podwyższoną pozycję za kierownicą.

Do napędu tych pojazdów stosowano czterocylindrowe silniki benzynowe o pojemności skokowej 1,8 lub 2,0 dm3. Były to jednostki wolnossące zasilane poprzez wielopunktowy wtrysk paliwa. W 2002 roku wycofano z produkcji silnik o pojemności 1,8 dm3 i wprowadzono nowy mniejszy, ale nieco mocniejszy silnik o pojemności 1,6 dm3.

Napęd przekazywany był na koła przednie poprzez mechaniczne skrzynie biegów o pięciu przełożeniach. Automatyczna skrzynia hydromechaniczna o czterech przełożeniach była montowana tylko opcjonalnie z silnikiem 2,0 dm3.

Po ogłoszeniu bankructwa przez Daewoo Motor Co. część fabryk tej firmy przejął koncern General Motors. Na przełomie lat 2003/2004 planowano niewielką modernizację samochodów tej rodziny i ten fakt wykorzystano do zmiany marki. Od 2004 roku do czasu zakończenia produkcji w Korei Południowej w 2008 roku pojazdy te sprzedawano pod marką Chevrolet.

Wszelkie prawa zastrzeżone - AUTO-ERA - 2002-2024 ; Korzystanie z portalu oznacza akceptację Regulaminu